Kontaktuppgifter

Kansliet i Helsingfors 
Vegahuset
Nordenskiöldsgatan 18 A
FI-00250 Helsingfors
+358 (0)9 434 23 60 
fduv@fduv.fi

Kansliet i Vasa
Storalånggatan 60
FI-65100 Vasa
+358 (0)6 319 56 52
fduv.vasa@fduv.fi

Faktureringsuppgifter

 



 



Personal

> Administration
> Information och påverkan
> Familjearbete
> Läger och förening
> LL-Center
> Lärum
> Steg för Steg
 



Administration

Lisbeth Hemgård med en lagbok i famnen

Lisbeth Hemgård
verksamhetsledare

lisbeth.hemgard@fduv.fi
040 526 43 69
 

Fotografi på Patricia Wessman i sitt arbetsrum

Patricia Wessman
administrativ chef, personalärenden

patricia.wessman@fduv.fi
040 593 61 32

 

Fotografi på Martin Bengtström vid sin dator

Martin Bengtström
ekonomichef

martin.bengtstrom@fduv.fi
041 545 65 43
 

Fotografi på Hanna Sipiläinen med en bunt papper i handen

Hanna Sipiläinen
verksamhetssekreterare, medlemsregistret
måndag–onsdag

hanna.sipilainen@fduv.fi
040 162 72 02
 

Fotografi på Mattias Lehtinen som tar ut en bok från bibliotekets bokhylla

Mattias Lehtinen
kanslist, specialbibliotektet
kl. 8.30–13.00

mattias.lehtinen@fduv.fi
040 653 92 27
 

Fotografi på Daniela Frankenhaeuser som kokar kaffe

Daniela Frankenhaeuser
kontorsbiträde
måndag–onsdag

040 163 40 84

 

Isa Moisio
kontorsbiträde
torsdag–fredag

040 163 40 84
 

 

 

Tillbaka upp



Information och påverkan

Fotografi på Lisbeth Hemgård med en lagbok i famnen

Lisbeth Hemgård
verksamhetsledare, teamledare

lisbeth.hemgard@fduv.fi
040 526 43 69
 

Fotografi på Annette Tallberg med armarna beslutsamt i kors

Annette Tallberg
sakkunnig inom påverkansarbete i södra Finland
föräldraledig

annette.tallberg@fduv.fi
040 674 72 47
 

Fotografi på Linda Rex med armarna beslutsamt i kors

Linda Rex
sakkunnig inom påverkansarbete i södra Finland

linda.rex@fduv.fi
040 674 72 47


 

Fotografi på Sussanne Tuure i sitt arbetsrum
Susanne Tuure
sakkunnig inom påverkansarbete i Österbotten

susanne.tuure@fduv.fi
0400 600 676

Fotografi på Matilda Hemnell vid sin dator

Matilda Hemnell
informatör

matilda.hemnell@fduv.fi
040 503 72 30
 


 

Tillbaka upp


Familjearbete

Fotografi på Sussanne Tuure i sitt arbetsrum

Susanne Tuure
teamledare, sakkunnig inom boendefrågor i Österbotten

susanne.tuure@fduv.fi
0400 600 676
 

Fotografi på Nina Normann som står i i en dörröppning och håller i dörrhandtaget

Nina Normann
sakkunnig inom boendefrågor i södra Finland

nina.normann@fduv.fi
040 508 51 10

Fotografi på Elina Sagne-Ollikainen i sitt arbetsrum

Elina Sagne-Ollikainen
koordinator för familjearbete i södra Finland, Familjen i centrum
föräldraledig

elina.sagne-ollikainen@fduv.fi
040 508 51 10

Fotografi på Camilla Forsell som sitter i en soffa

Camilla Forsell
koordinator för familjearbete i Österbotten, Familjen i centrum

camilla.forsell@fduv.fi
040 673 96 95

Fotografi på Henricka Mercadante

Henrika Mercadante
projektledare, Mer än ord – besked om funktionsnedsättning

henrika.mercadante@fduv.fi
040 127 17 12

Fotografi på Annika Martin

Annika Martin
kurskoordinator

annika.martin@fduv.fi
040 567 92 57
 

Tillbaka upp


Läger och förening

Fotografi på Tina Holms som håller broschyrer i handen

Tina Holms
koordinator för läger och DUV-föreningar i Österbotten, teamledare

tina.holms@fduv.fi
050 302 78 88
 

Fotografi på Jenni Bergman med en telefon i handen

Jenni Bergman
koordinator för läger och DUV-föreningar i södra Finland

jenni.bergman@fduv.fi
040 865 38 88
 

Fotografi på Jon Jakobsson med en kaffekopp i handen

Jon Jakobsson
fritids- och föreningskoordinator i södra Finland
föräldraledig

jon.jakobsson@fduv.fi
040 865 38 88
 

Daniela Mård
vikarierande lägerkoordinator i Österbotten

daniela.mard@fduv.fi
050 302 78 88
 

Clara Rutenberg
vikarierande lägerkoordinator i södra Finland

clara.rutenberg@fduv.fi
040 865 38 88

 
Tillbaka upp


LL-Center

ll-center.fi

Fotografi på Johanna Rutenberg som sitter i en stol med en bok i handen

Johanna Rutenberg
teamledare, sakkunnig inom lättläst och läsombudsverksamhet

johanna.rutenberg@ll-center.fi
0400 716 078
 

Fotografi på Maria Österlund som bläddrar i tidningen LL-Bladet

Maria Österlund
redaktör, LL-Bladet

maria.osterlund@ll-center.fi
040 163 39 49
 

Fotografi på Solveig Arle som bläddrar i en bok framför en bokhylla

Solveig Arle
sakkunnig inom lättläst, texter och rådgivning

solveig.arle@ll-center.fi
0400 981 868
 

Fotografi på Veronica Andersson som sitter vid ett bord med bokhylla i bakgrunden.

Veronica Andersson
koordinator, läsombudsverksamhet

veronica.andersson@ll-center.fi
040 620 38 55
 


 

 
Tillbaka upp


Lärum

larum.fi

Fotografi på Daniel Saarinen framför hylla med Lärums produkter

Daniel Saarinen
teamledare

daniel.saarinen@larum.fi
050 557 27 67

Fotografi på Fredrika Nyqvist på kontoret i Vasa

Fredrika Nyqvist
pedagogisk utvecklare och handledare i Österbotten

fredrika.nyqvist@larum.fi
050 360 21 68

Fotografi på Carina Frondén med en lättläst bok om IKT i handen

Carina Frondén
pedagogisk utvecklare i södra Finland, sakkunnig inom lättläst IKT
föräldraledig

carina.fronden@larum.fi
040 751 46 94

Fotografi på Anna Herler med en Time Timer i handen och andra häjlpmedel i förgrunden

Anna Herler
koordinator, södra Finland

anna.herler@larum.fi
040 751 46 94

Fotografi på Ann-Christind Hagstrand med några exemplar av Lärum-katalogen i handen.

Ann-Christin Hagstrand
försäljningssekreterare, distribution

ann-christin.hagstrand@larum.fi
040 653 97 76

 

 

Tillbaka upp


Steg för Steg

stegforsteg.fi

Fotografi på Sofia Jernström vid sitt skrivbord med bland annat mappar

Sofia Jernström
verksamhetskoordinator

sofia.jernstrom@stegforsteg.fi
040 504 37 55
 

Fotografi på Frank Lundgren som lutar sig mot skärm med Steg för Steg-reklam

Frank Lundgren
regional koordinator, södra Finland

frank.lundgren@stegforsteg.fi
040 845 33 68
 

Fotografi på Annika Martin på kontoret i Vasa

Annika Martin
regional koordinator, Österbotten

annika.martin@fduv.fi
040 567 92 57
 

Tillbaka upp