Familjestöd är att få prata av sig

Familjestöd är för dig som har barn med funktionsnedsättning och som behöver råd och stöd eller bara någon att prata med.

När man har ett barn med utvecklingsstörning eller funktionsnedsättning kan det vara skönt att ta kontakt med och prata med någon som har upplevt samma sak. Våra familjestödjare har alla egen erfarenhet av att leva med en person som har funktionsnedsättning. ​Läs mera om familjestöd och vem som kan ha nytta av det.

Ta kontakt med en familjestödjare

Våra familjestödjare finns runtom i Svenskfinland. Ring eller mejla när som helst när du känner att du behöver stöd och råd.

 



Nyland

Minna Almark, Karis       
040 505 1154
minna@almark.fi

Monica Björkell-Ruhl, Helsingfors
040 510 9390
monicabjorkellruhl@gmail.com

Gunvor Haddas, Borgå
040 720 13 95
gunvor.haddas@gmail.com

Lotta Johansson, Ekenäs
050 047 1559
lotusj74@gmail.com>

Ann-Marie Knuuttila, Esbo
050 306 9393
family.knuuttila@kolumbus.fi

Elin Lindroos, Lappträsk
040 541 0620
elindroos@hotmail.fi

Leena Nummelin, Esbo
050 535 1950
leenakristina.nummelin@gmail.com

Christina Nyberg, Ekenäs
040 502 6833
kisse.nyberg@gmail.com

Mauri Nyqvist, Esbo
040 730 7020
mauri.nyqvist@kolumbus.fi

Daniela Spring, Borgå
050 468 7669
lidamica76@gmail.com

Monica Ståhls-Hindsberg, Sibbo
050 368 3032
monica.stahls-hindsberg@pp.inet.fi

Tove Waldonen, Esbo
040 315 4230
tove.waldonen@iki.fi



Åboland

Fredrika Abrahamsson, Pargas
040 536 7176
fredrika.abrahamsson@parnet.fi

Annika Holmberg, Kimito
040 592 1361
annika112@hotmail.com

Anna Öhman, Pargas
044 547 5387
ohmanannalena@gmail.com



Åland

Mia Grönlund
045 731 35562
mia.gronlund@icloud.com

Kristina Hansen
018-195 54
goran.hansen@pp.inet.fi

Josefin Jansson
040 729 4215
josnj@hotmail.com

Viveka Lindström
018-197 53
veca1962@live.se

Jonna Rehnberg
0400 919 659
jonna.rehnberg@outlook.com



Österbotten

Mikaela Asplund, Jakobstad
050 306 1158
mikaela.asplund@multi.fi

Maria Backman, Korsholm
040 554 1900
backman.maria@netikka.fi

Åsa Broo, Jakobstad 
050 557 3780
asa.broo@gmail.com

Ann-Christin Byggmästar, Larsmo
050 573 1466

Henrik Byggmästar, Larsmo
050 5633749
henkka69@gmail.com

Sofia Elenius, Purmo
050 336 8689
sofia.elenius@gmail.com

Eivor Hansén, Nedervetil
050 594 0804
eivor.hansen@kronoby.fi

Susanna Hemming, Malax
040 567 2072
susanna.hemming@esperanova.fi

Christina Mannfolk, Korsnäs
050 351 9488
christina.mannfolk@netikka.fi

Linda Semskar, Nykarleby
050 587 5708
l.semskar@gmail.com

Kerstin Strengell, Nykarleby
050 528 66 09
kerstin.strengell@multi.fi

Carina Wikström, Munsala
050 350 5846
carinawikstrom72@gmail.com